Tradiční tabáky z Anglie

V dnešní době najdeme na tabákové mapě Anglie pouze dvě místa, kde se vyrábí ještě nějaký pravý anglický tabák. A tato dvě místa spojuje město Kendal a firma Samuel Gawith. Ačkoliv má Anglie v dýmkovém tabáku bohatou historii, řada věhlasných firem, která po staletí vyráběla anglický tabák, je v současnosti součástí nadnárodních společností, které uzavřely továrny v Anglii a pravý anglický tabák si nechávají vyrábět jinde, například v Dánsku. Teď mám na mysli například typickou anglickou směs Erinmore, která se dříve dělala v Anglii v továrně Murrays a synové a dnes ji vyrábí v Dánsku firma Orlik.
Ovšem nutno říci, že se anglické směsi za dobu své existence příliš nezměnily. Anglický konservatismus je cítit i u anglických tabáků. Je to příkladné a pozitivní lpění na tradicích, kdy se některé anglické dýmkové směsi vyrábí stále podle 100 let starého receptu. Většina těchto směsí obsahuje čistý tabák, základní je virginský nebo Burley. Celá směs je výrazně doplněna orientálními tabáky, zejména Latakií. Obecně mají tyto tabáky silnější chuť i vůni. Dýmkové směsi, které obsahují uzenou Latakii jsou určeny spíše gurmánům, kteří dají raději přednost neředěné silné whisky, než aby její výraznou chuť rozmělňovali ledem či sodou. Většina anglických směsí je typu „mixture“, ale velké oblibě se těší i lisovaný „flake“.
Ale zpět do Kendalu. Město Kedal bylo dříve hlavním městem oblasti Westmorland, ale dnes náleží do kraje Cumbria. Od 14. do 19. století to bylo město, kde se soustředila výroba i obchod, bylo zde množství mlýnů na místní řece Kent. A právě na jednom z mlýnů se počala historie firmy Samuel Gawith, která jako jedna z mála tabákových firem stále používá tradiční technologii.
Firma Samuel Gawith je opravdu jednou z mála firem, které si zakládají na své tradici a nadále vyrábí tabákové výrobky podle 200 let starých receptů a technologií. Tedy bez umělých přísad a konzervantů. Tato dnes již malá rodinná firma se sídlem v Kendalu byla založena roku 1750 a od té doby se zabývá výrobou dýmkového a šňupacího tabáku, kdy proces výroby zůstal prakticky nezměněn.
Proto jsou jejich výrobky s čistými přírodními ingrediencemi oblíbené zejména mezi znalci dýmkového tabáku nebo jim dávají přednost ti kuřáci, kteří vyhledávají tabáky vyrobené bez moderních chemických postupů.
Specializují se na výrobu tradičních anglických směsí, zejména těch, kde je uzená latakie. Mezi nejoblíbenější tabáky této značky patří určitě ty, které jsou upraveny lisováním, tedy tak zvané flaky. Specialitou a raritou jsou tabáky ve tvaru provazců, tzv. twist, který v současnosti nevyrábí žádná jiná firma. Tento tabák však vyžaduje zkušeného kuřáka dýmky, protože je náročnější na přípravu před kouřením. Musí se totiž velmi dobře rozmělnit. Výhodou je ale skvělá, plná chuť a dobrá vlhkost. U Gawithů mají speciální pánev na grilování tabáků. Tuto přes sto let starou technologii používají „grilování tabáku“ při výrobě většiny svých dýmkových směsí.
Díky tepelnému zpracování cukr v tabáku karamelizuje a vytváří překvapivé chuťové kombinace.
Podívejme se nyní podrobněji na sortiment Samuela Gawitha.
V lisovaných tabácích typu flake bude vévodit určitě Full Virginia Flake.Ta vznikla jako směs za studena lisovaných virginských tabáků. Nejprve tepelným lisem upravené virginské tabáky se nechávají rychle zchladit. Takto slisovaný čtverec má delikátní a výraznou tmavou barvu. Kouření tohoto flaku má klidný a chladný charakter. Tento tabák je často doporučován zkušenými dýmkaři na zakuřování dýmky či je ideální na zjemnění některých silnějších či velmi aromatizovaných směsí. Tato lehká Virginie totiž silnější směsi zjemní a těm aromatizovanějším tabákům dodá jemné „tělo“ tabákové směsi.
Dalším typicky anglickým tabákem je Balkan Flake. Nádherně zformovaný tmavý flake z lisovaných virginských tabáků a nejlepší latakie. Balkan Flake je ale určen těm kuřákům dýmek, kteří mají rádi plné latakiové směsi. Občasný kuřák dýmky by se tomuto tabáku měl vyhnout obloukem. Jde o tabák v podobném duchu jako Balkán a ten dává znalci jistotu, že bude relaxovat a vychutnávat jeho uzenou a smolnou chuť do úplného konce.
 Další z flaků je Sam´s Flake. Velice zdařilá kombinace Virginie a tureckých orientálních tabáků. Je obohacena příchutí, která dodává této lisované směsi středně silnou chuť.  Zvláštní druh tabáku, který je lisován do provazce se jmenuje Black XX a v podtitulu má napsáno „Finest Kendal Twist“. Ručně vyráběný tabák tvořený výběrem virginských tabáků a orientálních listů. Tento tabák má výbornou, zralou chuť. Specialita, kterou vyráběl již bratr Samuela Gawitha John, a která je stará více než 125 let.
Letošní novinkou pro český trh je latakiová směs Samuel Gawith Scotch Cut Mixture. Jedná se o jemnou latakiovou směs, která obsahuje vybrané virginské tabáky, černý Cavendish, tmavě hnědý Burley a velmi kvalitní Latakii. Celkově jde o lehčí anglickou směs typu Mixture.
Dalším počinem je menší balení u některých typů flaku. Většina flaků je balena po padesáti gramech do hranatých plechovek. Novinkou je pak třiceti pěti gramové balení u flaků a to u druhů Balkan Flake, Full Virginia Flake, Sam´s Flake a Louisiana Flake a dále u tabáků Celtic Talisman, Sqadron Leader a Commonwealth Mixture. Toto menší balení ocení určitě všichni, kteří si chtějí tabák jenom vyzkoušet.
U Gawithů díky jisté anglické konservativnosti,v dobrém slova smyslu, se do dnešních dnů zachovaly poklady ve formě starých receptů, které mají stále co říci i dnešním kuřákům dýmek. Umějí zkrátka vyrobit poctivý tabák, který je v dnešní přechemizované průmyslové výrobě jistým zázrakem.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík