Dýmky Stanwell design za rozumnou cenu

Když se řekne dánská dýmka, většině kuřáků dýmek se hned vybaví jméno Stanwell. Stanwell je totiž synonymem pro kvalitní dýmky atraktivních a invovativních tvarů, které mají současně skvělé funkční vlastnosti. „Stanwellky“ patří mezi celosvětově oblíbené dýmky a mají velké množství sběratelů a příznivců. A není se čemu divit. Firma Stanwell totiž nikdy neustrnula a vždy se snažila prorazit na trh něčím originálním a novým. Nutno říci, že měla ve své historii také šťastnou ruku při výběru svých designérů a mistrů ovládajících dýmkařské řemeslo. Ti to zvládli natolik dokonale, že stvořili unikátní dýmky, které jsou v oblibě minimálně padesát a více let.
O firmě Stanwell můžeme s přehledem tvrdit, že výrazně ovlivnila dýmkový design, neboť byla po řadu let „líhní“ skvělých designérů a kreativních autorů dýmek. Také zakladatel firmy Poul Nielsen roku 1942 vytvořil svou první sérii dýmek, která se stala jakýmsi základním kamenem pozdější výroby. Poul Nielsen byl nejen výborný dýmkař, ale i čilý obchodník. Pro název firmy nezvolil tolik typické dánské jméno, ale anglické. Anglické dýmky totiž byly vysoce váženým zbožím. O ty místní prakticky nebyl vážný zájem. Ve válečných letech byl ovšem briar nedostatkovým zbožím, a tak se dýmky vyráběly z různých „náhražkových“ dřev. Ve válečných letech ve 42. roce bylo nemožné importovat briarové dýmky z tradičních zemí jako byla Anglie a Francie. A právě toho chytře využil Poul Nielsen a založil si firmu Stanwell. Aby Nielsen zaujal dánské dýmkaře, začal vyrábět velmi kvalitní dýmky pod anglickým jménem Stanwell v malém přímořském městečku Zealand. Když se život vrátil zpět do normálních kolejí, pokračovala výroba dýmek pod touto hlavičkou již z opravdového briarového dřeva. Roku 1965 se Stanwell přestěhoval do Borupu, kde sídlí dodnes. Od ledna roku 2000 patří továrna firmě Nordisk Tobaks Kompagni A/S, která je součástí koncernu Scandinavian Tobacco Company.
Opravdové dýmkařské skvosty firma vyráběla v 50. a 60. letech dvacátého století. Jednalo se především o ty dýmky, které navrhoval světoznámý designer Sixten Ivarsson. „Ivarssonovy inovační tvary“ se staly vyhledávanými sběratelskými kousky a firma je s velkým úspěchem vyráběla a prodávala řadu let.
V současnosti firma Stanwell vyprodukuje ročně přibližně na 80 tisíc dýmek, které vyváží do více než 40 zemí na celém světě. Velmi oblíbené jsou stanwellky také u nás, především díky pěknému designu a příznivým cenám. Můžeme říci, že firma Stanwell je založena na kreativním designu předních dánských dýmkařských designérů, kvalitě dřeva a výborném řemeslném zpracování.
Dýmky Stanwell rozpoznáme podle výrazného kovového korunovaného písmene „S“ na náustku. Firma nabízí nesčetné množství tvarů a 10 typů povrchových úprav. Vedle základních modelů v hladkém a pískovaném provedení, vyrábí i modely se stříbrnými či mosaznými kroužky, dýmky zdobené rohovinou nebo bambusem. Každý dýmkař si určitě mezi stanwellkami najde svoji favoritku, neboť má opravdu z čeho vybírat. Kdo si ještě nestihl vybrat vánoční dárek může se ještě na pultech vybraných obchodů podívat na vánoční stanwellku roku 2010. Je to velmi podařený kousek, dýmka je spíše robustního tvaru, má typický dánský design a můžete ji mít ve dvou povrchových úpravách, v hladké a pískované podobě. Dýmka velmi dobře sedne do ruky a bude slušet všem, co mají rádi spíše robustnější dýmky. Stanwell X-mas pipe 2010 především v té pískované podobě totiž vydrží i trošku hrubější zacházení, například nošení po kapsách, při lovu či plavbě po vodě.
Novinkou je také řada Stanwell Revival, kde se jedná o sérii dýmek, které se vyráběly v dřívějších letech, hodně například v 90. letech dvacátého století, a které byly velmi žádané a úspěšné. Pokud si chcete pořídit vydesignovanou dýmku za skvělou cenu můžete sáhnout po sérii Stanwell Ivarsson. Jedná se o sérii slavných dýmek, které navrhoval sám Ivarsson. Hodně dýmek je spíše útlejších a jemnějších, ale v sérii najdeme i nádherné robustní kousky. Dýmky z této série se vyrábí ve třech povrchových úpravách a to v černé pískované, tmavě hnědé, hladké či v hladké a světle hnědé s tím, že jsou vždy vidět tmavé plameny na dýmce. Poslední novinkou je nová dýmka z řady HC Andersen, která je sedmou v pořadí a má dokonce nové balení. Dýmka má typický dánský design, který však vychází z přírodního tvaru „vajíčka“. Novou dýmku z řady Hans Christian Andersen můžete mít ve dvou provedeních a to v hladké povrchové úpravě či v pískované. Dříve byly dýmky z této řady baleny do přibližně 30 centimetrového tubusu, ale dnes je tato dýmka balena do luxusní kartonové krabičky ve stylu starého kufříku. Po otevření na nás kouká dýmka s krátkým náustkem a k tomu je zvlášť dlouhý náustek na výměnu. Proto tato dýmka je ideální pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet tvar churchwarden. Dýmce tvaru churchwarden se často říká čtenářská dýmka, ale chce to umět zacházet s dlouhým náustkem při kouření takové dýmky, aby se nám třeba tabák nevysypal na koberec zatímco obracíme stránku a podobně. A právě Stanwell dýmka z řady Andersen je ideální, protože v případě, že se vám churchwarden z nějakého důvodu líbit nebude, můžete mít opět klasickou dýmku s krátkým náustkem. Právě cena za dýmku se dvěma náustky není vůbec u stanwellek špatná.
Tak abych to shrnula. Stanwellky jsou především kvalitní a dobře udělané dýmky za přijatelnou cenu. A taky typický dánský design, který má styl a který pořídíte za velmi dobrou cenu.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík