Tvary, velikosti a barvy doutníků
TVARY A VELIKOSTI
Tvar doutníku se může velikostně hodně měnit u každé značky, takže je důležité popsat doutník vždy jak z hlediska tvaru, tak z hlediska jeho velikosti. U doutníků se měří dva faktory: délka, udávaná v centimetrech, a „velikost prstýnku“, označení průměru doutníku udávaná v milimetrech nebo jako šedesáti čtvrtina palce. Doutník s prstýnkem číslo 42 má například v průměru rozměr 42/64 palce. U doutníku neexistuje žádné přímé spojení mezi velikostí doutníku a jeho silou. Dvaceticentimetrový doutník vyrobený z jemných tabáků bude velmi mírný, zatímco štíhlý, krátký doutník ubalený ze silných tabáků bude mít plné tělo, tedy velmi výraznou chuť. I přesto, že je síla každého doutníku dána tabákem, ze kterého je vyroben, je pravda, že štíhlé doutníky mají tendenci vytvářet víc horký kouř než tlustší kousky. Je také poměrně důležité poznamenat, že neexistuje žádný soulad v síle doutníků podle velikosti u různých značek: corona jedné značky bude nanejvýš pravděpodobně chutnat velice odlišně od corony jiné značky.
PAREJOS
Parejos jsou rovné doutníky; většina z nich má otevřenou patu pro zapalování a musí se před kouřením uříznout. Mohou být jak oblé, tak i „box-pressed“, což znamená, že doutník má kvádrovitý tvar, do kterého byl vytvarován buď už před umístěním do krabice, nebo, v některých případech, je do něj vytvarován až pomocí tlaku v krabici.
1) Corona
Toto je měřítko, podle něhož se měří všechny ostatní velikosti. Tradiční rozměry jsou 14 až 15,2 centimetrů, číslo prstýnku od 42 do 44.
Příklad: Montecristo No. 3
2) Petit Corona
V podstatě se jedná o miniaturní coronu, tento doutník většinou měří okolo 11,4 centimetrů a číslo prstýnku se pohybuje od 40 do 42.
Příklad: Montecristo No. 4
3) Churchill
Větší corona. Standardně má tento kousek rozměry 17,2 centimetru a číslo prstýnku 47.
Příklad: Stanislaw Churchill
4) Robusto
Krátký, tlustší doutník, nyní v Americe nejoblíbenější velikost. Rozměry se pohybují všeobecně od 12 do 14 centimetrů a číslo prstýnku je mezi 48 a 52.
Příklad: Cohiba Robusto
5) Corona Gorda
Tento typ doutníku se někdy také nazývá toro a postupně si získává stále větší popularitu. Rozměry se většinou pohybují okolo 14 centimetrů a číslo prstýnku je 46, ale oblíbenými se staly i takové kousky, které měly 15,2 centimetrů a číslo prstýnku 50.
Příklad: Punch Punch
6) Double Corona
Standardní rozměry double corony se pohybují od 19 do 21,6 centimetrů, číslo prstýnku pak může být od 49 do 52.
Příklad: Hoyo de Monterrey Double Corona
7) Panetela
Dlouhý, štíhlý a elegantní doutník, jehož popularita ovšem během posledních několika let poměrně klesá. Stále je to ale nesmírně elegantní velikost doutníku, která má navíc poměrně širokou variabilitu, protože rozměry se u něj pohybují od 12,7 až do 19 centimetrů, přičemž čísla prstýnku mohou být v rozmezí od 34 do 38. Výrobky z této kategorie delší než 19 centimetrů se často označují jako „gran panetelas“.
Příklad: Stanislaw Panatela
8) Lonsdale
Lonsdale je většinou delší než corona, ale tlustší než panetela, s klasickou velikostí 16,5 centimetru a prstýnkem číslo 42.
Příklad: Montecristo No. 1
FIGURADOS
Přestože většina doutníků patří do skupiny parejos, objevuje se stále více společností, které nabízí ve svých řadách i kreativnější a méně obvyklé tvary. Tyto kousky se nazývají figurados a zahrnují jakýkoliv doutník, jenž nemá válečkovitý tvar s rovnými stranami. I když se interpretace vzhledů jednotlivých tvarů doutníků mění u různých značek stejně, jako se mění i jejich vnitřní náplň, základními kategoriemi figurados jsou:
9) Pyramid
Doutníky pyramid mají uříznutou patu stejně jako parejos, ale jejich hlavička se zužuje do špičky. Obecně tyto kousky měří od 15,2 do 17,8 centimetru a mají prstýnek, který má u hlavičky číslo okolo 40, ale směrem k patě se rozšiřuje až na číslo 52, 53 či 54. Doutníky pyramid se hodně cení, protože jejich špičatá hlavička umožňuje, aby se komplexní chutě v ústech krásně propojily. Příklad: Ashton Cabinet Pyramid
10) Belicoso
Tradiční belicoso je krátký doutník typu pyramid, často s mírně zaoblenou hlavičkou pyramid. Často měří od 12,7 do 14 centimetrů a mají prstýnek okolo čísla 50. Přesto se ale dnes poměrně často setkáte s belicosem, který je vlastně coronou nebo coronou gordas se zúženou hlavičkou. V poslední době se také objevila produkce typů mini-belicoso, tedy krátkých doutníků s malým číslem prstýnku a se zúženými hlavičkami.
Příklad: Flor de Copan Belicoso
11) Torpedo
I navzdory faktu, že mnoho společností nabízí ve svých portfoliích doutníky nazvané torpedo, jedná se velmi často ve skutečnosti o pyramid. V dnešní době je opravdové torpedo velmi vzácným doutníkem, správně by to měl být kousek s uzavřenou patou, hlavičkou zúženou do špičky a rozšířením uprostřed.
Příklad: Santa Damiana Torpedo
12) Perfecto
Stejně jako torpeto má i perfecto uzavřenou patu a rozšíření vprostřed. Na rozdíl od torpeda má ale perfecto zaoblenou hlavičku, tak, jak bychom se s tím setkali například u typu pajero. Perfectos se ale mohou poměrně dost lišit svými rozměry, protože na délku mohou mít rozsah od 11,5 až do 22,9 centimetru. Čísla prstýnku se pak také dost liší, a to od 38 až do 48.
Příklad: Stanislaw Reserve Perfecto
13) Culebra
Culebra je zřejmě nejvíce exotickým typem doutníku, který se vůbec vyrábí, přičemž jeho popularita oproti dřívějším dobám dnes poměrně klesá. Skládá se ze tří panatel spletených dohromady a svázaných stužkou. I když se prodává jako jeden doutník, tak se nekouří dohromady – culebra se rozváže, rozplete a každý ze tří doutníků se vykouří zvlášť. Mívají 12,7 až 15,2 centimetrů a číslo prstýnku 38. Protože je velmi náročné dnes culebru najít, můžete zvážit, že byste další dva copánky sdíleli se svými dvěma dobrými přáteli, čímž byste z kouření culebry vykouzlili jedinečnou událost.
Příklad: Stanislaw Culebras
14) Diadema
Doutníky diadema jsou enormní, mají totiž minimálně 21,6 centimetrů. Hlavička je opět zúžená, i když často ne do úplné špičky. Číslo prstýnku pak většinou bývá 40. Doutník se směrem k patě rozšiřuje, přičemž ta může být buď otevřená jako u typu parejo, nebo zavřená, jak tomu je u perfecta. Prstýnek mívá číslo 52 a víc. Tento kousek byste si měli vychutnávat tehdy, když nemusíte hledět na čas.
Příklad: Hoyo de Monterrey Diadema
BARVY
Obalové listy doutníků mohou mít nejrůznější odstíny barev, od těch nejsvětlejších zelných a žlutých až po sytě černé. Stejně jako existuje sedm základních barev, jež můžete vidět v duze, existuje i sedm základních barev, které se rozlišují mezi obalovými listy. Ty pak samozřejmě mohou mít nekonečně mnoho různých odstínů. Jednoduchý způsob, jak pochopit označování barev, je zapamatovat si, že stejně jako se země Colorado nachází uprostřed Spojených států, stejně tak i název barvy „colorado“ označuje střed barevného rozmezí. Obalové listy se liší v barvě kvůli tomu, že se na zpracovávání nejrůznějších odrůd tabáku používá mnoho různých metod. Navíc může hrát roli i slunce: obalový list pěstovaný na slunečním záření je typicky tmavší než ten, který roste ve stínu, a to i přesto, že se jedná o stejnou odrůdu tabáku. Od nejsvětlejší po nejtmavší rozlišujeme těchto následujících sedm základních barev obalových listů:
15) Double Claro (také nazývaný Candela)
Tento obalový list je světle zelený, což je odstín vytvořený rychlým vysoušecím procesem, během něhož se používá intenzivní horko, jenž v listech tabáku zadrží zelený chlorofyl. Před lety byl tento obalový list ve Spojených státech nesmírně populární, zatímco pro Evropany představoval spíše prostředek pro pobavení.
16) Claro
Lehce snědá barva, většinou dosažená pěstováním tabáku ve slunci, pod zástěnami z fáčoviny, brzkým sesbíráním rostlin a sušením listů volně na vzduchu. Listy jsou téměř bez chuti, takže tento obalový list toho příliš nenabízí, v doutníku spíš jen nechává vyniknout chutím náplně.
17) Colorado Claro
Světle rudohnědá barva; tabák je často pěstován na přímém slunci a před sesbíráním se nechává déle dozrát.
18) Colorado
Střed barevné škály. Tyto doutníky jsou středně hnědé až hnědočervené a mají plnou chuť, přesto jsou jemné a mají jen mírné aroma. Tyto obalové listy se nejčastěji pěstují ve stínu.
19) Colorado Maduro
Tmavší než colorado, světlejší než maduro.
20) Maduro
Tento odstín může být tmavě červeno hnědý až tmavě hnědý, téměř černý. Maduro ve španělštině znamená „vyzrálý“, což odkazuje na delší čas, který je potřeba k tomu, aby se u listů objevila tato tmavší barva. Listy maduro se buď opékají v tlakové komoře, nebo se delší dobu fermentují v mírně nadprůměrném horku. Obalový list maduro propůjčuje doutníku jasně rozlišitelnou příchuť: aroma je mírné, ale chuť je velmi plná, téměř sladká.
21) Oscuro
Tohoto zcela černého odstínu obalového listu se dosahuje tak, že se listy na rostlině nechají tak dlouho, jak jen je to možné, navíc se používají listy ze samého vršku rostliny a ty se pak speciálně dlouho fermentují. Listy oscuro se často pěstují v Brazílii či v Mexiku, jsou hodně drsné – jako výsledek extra dlouhé fermentace. Tato kategorie obalových listů se také někdy nazývá „black“, „negro“ nebo „double maduro“.