Humidory - uskladnění doutníků

Humidor je jakákoliv skříň nebo místnost s konstantní vlhkostí, která se používá k  ukládání doutníků nebo  ukládání dýmkového tabáku . Pro soukromé použití se používají malé dřevěné nebo akrylové humidory na několik desítek doutníků, zatímco obchody s doutníky používají  humidory skříňové na několik set doutníků nebo tzv. Walk-in humidory. V humidorech lze ukládat vše, co vyžaduje určitý stupeň vlhkosti; basebalový tým Colorado Rockies v nich ukládá míče na svém domácím stadionu z důvodu eliminování a a zmírnění vlivu vysoké nadmořské výšky a obecně nízké vlhkosti vzduchu. V humidorech všech velikostí se pomocí vlhkoměrů sledují úrovně relativní vzdušné vlhkosti (RH).
 
Klasifikace humidorů  
 
Walk-in humidor  
Nejčastější použití v obchodech s doutníky. Celá místnost nebo její část je upravena jako humidor, do kterého se dá vcházet.
Kabinet humidor  
Obvykle je řešen jako kus nábytku. Typická velikost je na cca 1000-5000 kusů doutníků.
Stolní humidor  
Často velmi těžké, obvykle stále na jednom místě. Kapacita se pohybuje okolo 300 -1000 kusů doutníků. Obvykle bývají z exotických dřev, mramoru, kůže, skla.
Humidory používané pravidelnými kuřáky doutníků doma, v kanceláři nebo na chatách, chalupách, prostě v místech jejich opakovaného pobytu, aby měli své doutníky při ruce.  Obsah tak okolo 80-100ks doutníků.
Přenosné, upravené pro krátkodobé uchovávání 5-15 kusů doutníků. Bývá často nahrazován pouzdry na doutníky, ovšem ty obvykle nejsou vybaveny zvlhčováním a hygrometrem.
 
doutnikovy_cestovni_humidor_xikar doutnikovy_humidor_angelo_ebony
Cestovní humidor Osobní humidor
 
Konstrukce humidoru
Humidory jsou obvykle vyrobeny ze dřeva. Jiné materiály, jako je akrylové sklo, kov, uhlíková vlákna, karbid křemíku a polyethylen, nejsou neobvyklé. Bez ohledu na estetické vlastnosti je účelem pláště chránit interiér a vytvořit uzavřené prostředí, takže může být použit každý odolný a vzduchotěsný materiál.
Interiér je většinou vyráběn z takzvaného španělského cedru (Cedrela odorata) nebo mahagonu, používá se i kanadský červený cedr (Thuja plicata), což je na rozdíl od španělského cedru jehličnan, a jeho dřevo je více aromatické a skladované doutníky mohou přejímat aroma dřeva.
 
Vlastnosti španělského cedru, pro které je nejvyhledávanějším a nejlepším materiálem pro interiéry humidorů jsou:
- dokáže udržovat větší vlhkost než ostatní dřeva;
- jeho aroma je téměř neznatelné, pokud je před výrobou řádně vysušen;
- dřevo není náchylné k deformaci při požadované vlhkosti a teplotě vhodné pro skladování doutníků.
 
Vlhkost v humidoru
Ideální vlhkost v humidoru se pohybuje kolem 68 až 72 % relativní vlhkosti vzduchu. Nikdy neměla být vyšší než 75 % vzhledem k možnosti líhnutí tabákového brouka.  Vlhkost v humidoru se snáze udržuje u humidoru naplněného doutníky, v prázdném je kolísání vlhkosti větší.
Všechny humidory obsahují zvlhčovací systém, který udržuje vzduch a doutníky správně vlhké.
Většina zvlhčovacích systémů je pasivních, uvolňuje uloženou vlhkost vypařování. Pro doplňování odpařené tekutiny ve zvlhčovači se doporučuje roztok antibakteriální tekutiny a destilované vody, nebo  Xikar propylenglykol , které mají vyrovnávací účinek na vlhkost vzduchu, udržení na přibližně 70 % a také má mírné protiplísňové a antibakteriální vlastnosti. Krátkodobě se dá použít destilovaná voda samotná.
V poslední době se do  pasivních zvlhčovačů stále častěji používají silikagelové „krystaly“. Mají vyrovnávající účinek na relativní vlhkost vzduchu, navlhčí se destilovanou vodou v případě potřeby. Mohou absorbovat nebo uvolňovat vlhkost při relativní vlhkosti 50 %. Silikagel se běžně používá k odstranění vlhkosti z obalových nádob. Pro použití v humidorech je obvykle kalibrovaný (dodatečné potahování minerálními solemi) na různé hladiny vlhkosti, 65 %, 68 %, 70 % a 72 %.
Pro velké humidory se používají elektronické zvlhčovače. Snímač měří vnější vlhkost a poté aktivuje ventilátor, vzduch proudí přes navlhčenou houbou nebo vodní nádrž do humidoru. Jakmile je dosaženo požadované RH, ventilátor se zastaví. Elektronické zvlhčovače mohou proto udržovat mnohem stabilnější úroveň vlhkosti než pasivní zvlhčovače. Obvykle jsou vybaveny signalizací nízké hladiny zvlhčovací tekutiny. Přesnost elektronických zvlhčovačů závisí především na typu integrovaného snímače. Kapacitní snímače jsou výhodou.
Každý humidor musí být po koupení zavlhčen, stejně tak pokud byl mimo provoz.  Proces zavlhčení humidoru upraví vlhkost dřeva uvnitř humidoru do blízkosti úrovně relativní vlhkosti tak, aby dřevo dokázalo samo využít svou vlhkostní paměť. Může to být provedeno různě. Vložením misky s destilovanou vodou na 1-3 dny, která umožní dřevu absorbovat odpařenou vlhkost, nebo se celý vnitřek humidoru vytře lehce namočeným hadříkem. Samozřejmě nesmí se touto metodou vnitřek zcela namočit, protože by mohlo dojít k deformaci dřeva. Po celou dobu kontrolujeme na hygrometru vlhkost, a až dosáhne konstancích 65 až 72 %, teprve potom vložíme doutníky. Pokud bychom doutníky dali do nezavlhčeného humidoru, dřevo nám odčerpá vlhkost z doutníků.
 
Teplota v humidoru
Výrobci doutníků doporučují skladování při teplotě do 23 °C  a vlhkosti 70% RH. Při nízkých teplotách (12 °C) se přerušuje proces stárnutí doutníků. Proto nejsou pro skladování doporučovány chladné sklepy. Naopak vysoké teploty (nad 25 °C) podporují růst plísní a podporují líhnutí tzv. tabákového brouka, červotoče tabákového (Lasioderma serricorne).  Brouci se líhnou obvykle při teplotách 25 °C a vyšších. Což ovšem nemusí platit, pokud je vlhkost v humidoru příliš vysoká. Nikdy proto nevystavujeme humidor slunečnímu záření.