O německých dýmkách: Mistrovské řemeslo a precizní zpracování

Preciznost a výborné kuřácké vlastnosti

Německé dýmky jsou vždy velmi elegantní a na první pohled velmi nápadné svou pečlivou úpravou. Ovšem mají mezi kuřáky dýmek jednu velkou nevýhodu. Zatímco například v automobilovém průmyslu je německá preciznost obrovskou předností, v dýmkařském světě je to hodně o pocitech a o sounáležitosti. A proto velmi často vyhrávají dýmky anglické či irské. Protože dýmkaři jednoduše milují vše anglické či irské. A tak jsou německé dýmky velmi často jako „Popelky“, které čekají na své objevení.

nemecke_dymky_1

Němci mají často velmi odlišný vkus od jiných národů, takže v německém dýmkařství najdeme jak hodně klasické dýmky, tak i řekněme dosti extravagantní. Všechny mají ale jedno společné. A to je velmi precizní provedení. Německé dýmky mají vždy kvalitní briar, náustky a také mají výborné kuřácké vlastnosti.
V Německu se preferuje „zdravější“ kouření, proto je drtivá většina dýmek opatřena devíti milimetrovým filtrem. Moderní design a kvalitní provedení německých dýmek to jsou přednosti, které neujdou žádnému milovníkovi dýmkařského umění.
Ve strojové výrobě dýmek vynikají v Německu dvě velké firmy a to Vauen a Design Berlin. V Německu existuje však i celá řada menších studií, kde se vyrábí ručně dělané a často velmi exclusivní dýmky. Ty jsou ovlivněny zejména dánským designem a také spolupráce Dánů a Němců, zvláště na severu Německa byla na dýmkách často znát. Z dánských dýmkařů měl na německé dýmkařství vliv především Karl Erik Ottendahl. Karl Erik vyvinul systém pro zdokonalení náustku, který stále používají u dýmek Design Berlin. Jedná se o speciálně vyráběný akrylový náustek se dvěma kouřovody. Do úst tak vedou dva otvory, těmi kouř lépe táhne a dobře se v ústech rozptyluje. Zmírňuje se tím ostrost tabáku.Mezi nejznámější německé dýmkaře patří určitě Reiner Barbi, jehož designové dýmky jsou velmi ceněny, ovšem tyto dýmky se také pohybují ve velmi vysokých cenových hladinách.

nemecke_dymky_2

Design Berlin
Jednou z nejznámějších dýmkařských firem v Německu je Dýmkařské studio Hartmann  Design Berlin. Na počátku roku 1948 bylo založeno malé dýmkařské studio Huberta Hartmanna v Berlíně.  V té době navrhoval dýmky pro Hartmanna vynikající mistr Rudolf Apelt, který dýmkám opravdu rozuměl. Ve studiu pracovali dýmkaři z oblasti Thüringenu, která byla proslulá výrobou dýmek. Firma se úspěšně rozvíjela a vybudovala si dobré jméno po celém Německu. V polovině 70. let ji koupila Planta a s názvem „ Pfeifenstudio Hartmann Design Berlin“ pokračovala v úspěšné výrobě dýmek. Mezi výrazné osobnosti tohoto dýmkařského studia  patří i Lothar Schirwitz, jehož jméno je známé po celém Německu i v zahraničí. Ten byl přijat do studia panem Hartmanem roku 1954 a v 60. letech se stal uznávaným odborníkem a designérem „db“ dýmek. Pro Schirwitze jsou charakteristické volné tvary dýmek, které se často výrazně liší od klasických tvarů. Po Lotharu Schirwitzovi je zde nový talentovaný muž jménem Martin Schmalz.  
V roce 1992 koupila firma Planta továrnu na výrobu dýmek v bývalém východoněmeckém Thüringenu. Zde se vyrábějí tradiční porcelánové dýmky s mysliveckými a přírodními motivy a levnější, především pískované dýmky. Kvalitní designové dýmky však stále vznikají v provozovně v Berlíně.

Ročně se pod jménem „db“ studia vyrobí na 10 000 dýmek. Dýmky Design Berlin jsou označeny malými, mosaznými písmeny „db“ na náustku. Jsou vyráběny ve 24 tvarech v různých povrchových úpravách. Náustky jsou většinou akrylové, někdy i kaučukové a tzv. cumberland. V nabídce firmy Design Berlin najdeme i moderní dýmky ozdobené mosazným kováním, stříbrem nebo moderním akrylem. Některé dýmky jsou laděné do zelené či modré barvy včetně stejně tónovaného, akrylového  náustku. Můžete mít tedy dýmku, která dokonale ladí s vašim oblečením.  Dýmky Design Berlin jsou vhodné pro kouření aromatických tabáků, neboť firma Planta Tabak Berlin testuje chuť svých tabákových směsí právě na dýmkách db. Značné procento „db“ dýmek je spíše střední a větší velikosti a mají masivnější krčky, aby bylo možné do každé dýmky vložit devíti milimetrový filtr. Z každé dýmky, která má devíti milimetrový filtr, se lépe vychutná aromatický tabák. Ten totiž má vyšší obsah vody, než tabáky přírodní a při kouření dosti „močkuje“. Aby se dýmky snadno vyčistily od zbytků tabáku, jsou většinou robustnější.
Oblíbenými dýmkami jsou série Mayflower Grun, Mariner – dýmka zdobená mosaznými kroužky na hlavičce dýmky, Rallye, Marco Polo a mnohé další.  V minulých letech se stala hitem dýmka Maigret v rustikálním provedení, která by určitě neměla chybět ve sbírce každého, kdo je fanda spisovatele Georgese Simenona  a jeho komisaře Maigreta. Řada dýmek Empire má vnitřek hlavičky vyložen „meršánem“. Taková dýmka se nepropálí a při kouření aromatického tabáku můžete dokonale vychutnat všechny chuťové nuance vaší oblíbené dýmkové směsi.  Dýmky řady Veermaster mají uzavíratelnou hlavičku mosazným uzávěrem. Takovou dýmku můžete kouřit i za větrného počasí u moře nebo při golfu a nemusíte mít strach, že vám bude neustále zhasínat.
Malé procento dýmek je designováno ručně. Jsou to free handy dnes ručně vyráběné Martinem Schmalzem. Většina těchto kousků má dosti odvážné tvary, které zaujmou především mladší populaci kuřáků dýmek. Dýmky z dílny Design Berlin by se daly stručně charakterizovat jako moderní a odvážné.

Vauen
Dýmky Vauen mají vždy dokonalý vzhled, skvělé provedení. Není tedy divu, že dýmky z Norimberka jsou na světě 162 let.
Norimberská firma Vauen je v současnosti jednou z nejstarších dýmkařských firem. Bohatá historie této firmy se začala psát roku 1848, kdy pod názvem Ziehner & Ellenberger začali jmenovaní norimberští pánové vyrábět dýmky. Roku 1901 zfúzovali s firmou Gebhart Ott, továrnou na výrobu dýmek, která vznikla roku 1865. Ve vzniklém subjektu  jsou už zainteresováni tři výrobci dýmek: Karl Ellenberger, Gebhart Ott a Ernst Eckert. Jméno nově vzniklé společnosti díky německé důslednosti znělo: „ Vereinigte Pfeifenfabrik Aktiengesellschaft Nürnberg“ a všechny dýmky byly označeny těžko zapamatovatelnými písmeny „VPNF“.  Roku 1909 se rozhodl Adolf Eckert, syn Ernsta Eckerta, věci o malinko zjednodušit. V tomto roce proto firma začala používat jednoduché jméno „Vauen“, které vzniklo skládáním písmen z původního názvu, kdy písmeno V (v němčině vyslovováno jako „vau“) vzniklo z Vereinigte Pfeifenfabriken a písmeno N (vyslovováno „en“) je odvozeno od města Norimberk. Byl to také Adolf, kdo začal roku 1911 používat pro nejlepší dýmky bílou tečku na náustku, symbol, který najdeme všech Vauen dýmkách i dnes. Vše se však zastavilo První světovou válkou. Když válka skončila, zůstal v čele továrny pouze pan Eckert. Firma si znovu vydobyla svoji slávu vynálezem papírového filtru Dr. Perl, který přišel na svět roku 1921 a později novinkou uhlíkového filtru, který se poprvé vyrobil roku 1934.  Uhlíkové filtry přijali kuřáci dýmek v Německu s nadšením. Kolem roku 1940 byla továrna Vauen čistě rodinným podnikem. Adolfův syn Ernst začal pro firmu pracovat od roku 1944 a v roce 1982 jeho se syn Alexander stal již čtvrtou generací rodinné tradice ve výrobě dýmek. 

nemecke_dymky_3

Vauen má v nabídce dýmky jak klasické, tak i ultra moderní. Vždy však mají dokonalou povrchovou úpravu a výborné kuřácké vlastnosti.
Mezi úspěšnou a velmi ojedinělou sérii dýmek patří každoročně se rozšiřující řada dýmek pojmenovaná podle hrdinů z filmu Pán prstenů. Jedná se o zvláštní edici dlouhých, spíše čtenářských dýmek. V současnosti si můžete objednat čtyři dýmky Tolkienových postav Gandalfa, Aragorna, Bilba a Gimliho. Dýmka Hobitta Bilba je zdobená spirály po stranách, má akrylový konec náustku. K dýmce lze doobjednat dusátko se stejným motivem zdobení jako má dýmka. Atraktivní obal činí z dýmky skvělý vánoční dárek. Dýmka válečníka Aragorna má mosazné zdobení dole na hlavičce dýmky. Nejprostší je Gandalfova dýmka, v barvě,  která ladí s vizáží samotného kouzelníka – světle a tmavě šedé. Novinkou je pak kratší dýmka trpaslíka Gimliho, podobně zdobená jako dýmka Aragorna. Edice patří mezi spíše dražší cenovou kategorii dýmek, ale přesto patří mezi sběratelsky žádané artefakty.
Ručně dělané dýmky se u Vauenů prodávají pod názvem „Solitare“. Jedná se o dýmky vyrobené z nejlepšího dřeva, většinou se jedná o typ „straight grain“, kdy můžete vidět na dřevě přímé plameny a ve spodní části hlavičky tzv. „paví oči“. Dýmky řady Solitare jsou zdobeny stříbrem nebo bambusem. Vždy se jedná o prvotřídní dřevo. Dýmky Vauen patří mezi elegantní, moderní a s dokonalou úpravou. Kdyby se ještě vyráběli ve staré dobré Anglii, byly by pocitově ještě o třídu lepší.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík