Maminka. Baseball. Jablečný koláč. Tyto tři věci byly tradičně považovány za základní podstatu Spojených států. V roce 1860 se již používala fráze „stejně americký jako jablečný koláč“. Když se ptali vojáků ve II. světové válce, proč bojují, byla velmi častá odpověď: „Pro mámu a jablečný koláč.“ V sedmdesátých letech se k tomu přidal ještě hot dog a baseball a v roce 1974 nastartovala Chevys reklamní kampaň „Američan jako baseball, hot dogy a jablečný koláč“. Samozřejmě nic není tak drsné, jak se zdá. Jablka nepocházejí z Ameriky, v Americe se objevilia až 1620, baseball vznikl z lidových míčových her pocházejících z Británie, Irska a kontinentální Evropy.
Co je ale opravdu v Americe původní, je kukuřice. Není bohužel známo, kdy se začalo vůbec uvažovat o vhodnosti kukuřičného klasu na výrobu dýmky, nicméně Henry Tibbe, nizozemský přistěhovalec žijící v malém městě v údolí řeky Missouri je znám jako první člověk, který ji uvedl na trh. Založil společnost Missouri Meerschaum Co., a ta se stala po celém světě synonymem dýmek z kukuřičného klasu, stejně jako Xerox (oxeroxovat) pro kopírování dokumentů.
Firmu Missouri Meerschaum Co. založil ve Washingtonu v Missouri, historickém městě se 14000 obyvateli. V 18. století byla tato oblast pod kontrolou španělského impéria, byla zde španělská vojenská pevnost, okolo které vzniklo městečko. Později pozemky přešly do majetku Francie. Město na břehu řeky se stalo důležitým dopravním a obchodním centrem ve východní Missouri. V současnosti má město přes 400 budov v Národním památkovém registru. Nicméně až Tibbe město proslavil jako „hlavní město kukuřičných dýmek“.
Tibbe se původně usadil v St. Louis, než se přestěhoval do Washingtonu, kde založil truhlářský podnik. Legenda praví, že buď místní zemědělec, nebo lovec cestující podél řeky Missouri požádal Tibbeho, aby v roce 1869 vyrobil na svém soustruhu dýmku z kukuřičného klasu. Výsledek byl nad očekávání dobrý. Slovo dalo slovo, a svého holandského krajana zahrnuli objednávkami na kukuřičné dýmky.
Tibbe a jeho přítel, který byl chemikem, také vyvinuli vnější sádrový nátěr, který chránil dýmku během používání. Tibbeovy kukuřičné dýmky se ve skutečnosti staly tak populárními, že jeho truhlářské dovednosti již nebyly zapotřebí - mohl se živit pouze výrobou kukuřičných dýmek. Za necelých deset let podal Tibbe u vlády Spojených států patent na kukuřičné dýmky a vznikla společnost H. Tibbe & Son Co. A v roce 1907 se přejmenovala na Missouri Meerschaum Co., čímž spojila kukuřičné dýmky s dýmkami z turecké mořské pěny, které byly velmi populární na konci 19. a začátku 20. století. Ve dvacátých letech 20. století byly kukuřičné dýmky Missouri Meerschaum dostupné po celých státech.
„Pro Washington a Franklin County to byla jedna z těch úžasných věcí, vlastně náhoda, kdy onen lovec prošel městem a požádal Tibbeho o vyrobení kukuřičné dýmky,“ říká Phil Morgan, generální ředitel Missouri Meerschaum Co. „Myslím, že důvodem, proč to ve Washingtonu zůstalo, je marketingové úsilí. V oblasti bylo najednou až 12 společností vyrábějících kukuřičné klasy. Každá z nich byla založena zaměstnancem Missouri Meerschaum Co., který si myslel, že to dokáže lépe. Naštěstí jsme byli první a jsme poslední.“
Missouri Meerschaum Co. si připomněla v roce 2019 150. výročí. Jak se blížilo výročí, Morgan a ostatní zaměstnanci Missouri Meerschaum Co. začali s plánováním cca dva roky předem. Továrna zahrnuje muzeum, které je přístupné všem, ale velmi zřídka jsou prohlídky výrobního areálu věnovány široké veřejnosti. Minulý rok byl výjimkou. V dubnu společnost uspořádala den otevřených dveří pro místní obyvatele, aby si prohlédli továrnu a dozvěděli se o souznění jejich města s kukuřičnými dýmkami. V říjnu uspořádala společnost Missouri Meerschaum Co. další den otevřených dveří pro dýmkařskou komunitu a vyzvala dýmkařské kluby z celého světa, aby odcestovaly do Washingtonu a pomohly společnosti oslavit výročí zrození kukuřičných dýmek.
„Přivedli jsme zpět starý tvar Bulldog, který jsme začali vyrábět na konci 18. století, a přestal se vyrábět v 80. letech," vysvětluje Morgan, který pracuje v Missouri Meerschaum Co. 11 let. „Je to obtížná dýmka, ale lze ji vyrobit i z kukuřice." Naši zákazníci ji říkají „Corndog“ a děláme je ve třech verzích. Tyran; Franklin-pro Franklin County, kde se nachází Washington; a klasický buldog. Všechny tyto dýmky mají na náustku značení 150 years.
To, co návštěvníci viděli při těchto vzácných prohlídkách továrny, byl proces, který se do značné míry nezměnil od doby, kdy Tibbe v roce 1869 vysoustružil z kukuřičného klasu dýmku. Výroba vlastního klasu začíná u kukuřice pěstované poblíž Washingtonu. Missouri Meerschaum Co. vlastní přibližně 150 akrů půdy, kde pěstuje speciální odrůdu, která produkuje větší klasy. Klasy jsou sklizeny a zrno je z nich vyloupáno, než jsou uskladněny na dobu nejméně dvou let. To, co dělá z kukuřičných klasů tak skvělý materiál pro dýmky, je dřevnaté jádro uvnitř klasu. Procesem sušení ztvrdne dřevnaté jádro, získá na odolnosti vůči teplu při kouření. Jádro je vyvrtáno, tím vznikne tabáková komora. Stěny dřevnatého jádra musí silné, což vyžaduje právě větší, silnější kukuřičné klasy, které společnost Missouri Meerschaum Co. používá, bez ohledu na to, jak velká nebo malá bude hotová trubka. Klasy jsou tříděny podle velikosti. Přestože by společnost chtěla mít každý klas dostatečně velký na to, aby se daly vyrábět velké dýmky Freehand nebo MacArthur, přinášející vyšší ceny na maloobchodním trhu, tak je to asi pouhá třetina roční produkce, která tuto podmínku splňuje. Zbývající dvě třetiny produkce poskytují dostatečně velké klasy pro miniaturní a středně velké kukuřičné dýmky.
Bez ohledu na velikost má každá kukuřičná dýmka Missouri Meerschaum Co. určitý podíl ruční práce. Větší trubky, od Country Gentlemana, jsou tvarovány ručně na soustruhu s tvarovacím nožem. Morgan odhaduje, že až padesát procent roční produkce dýmek se provádí zcela ručně. Všechny dýmky se ručně natírají sádrovým roztokem a ručně se montují troubele a náustky.
Přes nemalé množství ruční práce na všech dýmkách vyráběných společností Missouri Meerschaum Co. ceny dýmek zřídka přesahují 30 USD. Ceny se pohybují od 4 USD do zmíněných 30 USD, a tím jsou dostupné pro širokou veřejnost kuřáků s veškerou úrovní příjmů.
Dýmky z kukuřice poskytují skvělé kuřácké požitky. Jemnou nasládlost kouře dodává tabáku právě přirozená sladkost kukuřice.