Extravagantní dýmky: Když dýmka není jen o kouření, ale i o stylu

Jsou výrobci dýmek, kteří se snaží jít neustále s dobou.  Vymýšlejí nové postupy a technologie zpracování briarového dřeva. Nebo se snaží, aby dýmka byla vhodným doplňkem oděvu či aby byla naprosto provokující. Tyto dýmky mají společné bizardní tvary, výrazné lakování či jinou moderní povrchovou úpravu. Je pravda, že některým pravověrným kuřákům se při pohledu na některé odvážnější kousky dělá vyloženě špatně a naprosto nechápou, že si někdo takovou dýmku vůbec může pořídit. Ale každý kuřák je individualista. Pro ty, co se chtějí odlišit či šokovat jsou tyto moderní extravagantní dýmky ideálním artefaktem.

Pokud bychom se blíže podívali na firmy, které tyto moderní a svým způsobem zvláštní dýmky produkují, najdeme je především mezi Francouzi a Němci. Francouzi vždy dbají na to, aby měli na sobě originální kousky, které nemá nikdo jiný. Právě z módy přechází tento trend i na dýmky, protože ve Francii musí mít dýmka nejen dobré kuřácké vlastnosti, ale musí ladit ke kuřákovu image.

Němci se pro změnu snaží jít cestou vtipných dýmek, například ve tvaru krávy či ementálu. Nebo se snaží speciální dýmky vyrobit k určité věhlasné události, například dýmka ve tvaru fotbalového míče, které byla vyrobena k loňskému mistrovství světa ve fotbalu.

Většina těchto dýmek je spíše určitou raritou, ze kterých asi žádný kuřák nebude denně kouřit. Vtipnou dýmku si vezmete jednou, dvakrát do společnosti a nakonec skončí ve sbírce dýmek.

Typickým příkladem firmy, která vyrábí dýmky vtipné a hravé je norimberská firma Vauen.

Především v sérii Pipeline najdeme dýmky opravdu ojedinělé. Například ultra modrá dýmka se stříbrno-modrým náustkem s názvem řeka, River. Nebo variace stejné dýmky, která je imitací dýmky kukuřičné s jednoduchým a výstižným pojmenováním Corn.

V této sérii najdeme i dýmku, která by se česky mohla jmenovat třeba Stračena, ale u Vauenů se jmenuje „Muuh“. Tato černobílá strakatá dýmka je dokonce zdobena i růžovým vemínkem.

Každý si z této série může vybrat podle svého gusta, je libo dýmku ve tvaru sýru i s myší, nebo s krokodýlem či fotbalovou se třemi míči? Pro ty, co touží mít dýmku s tmavým kovovým efektem má Vauen v záloze řadu s názvem meče – Sword. Ojedinělé a zcela zvláštní jsou drobné hranaté dýmečky s názvem pipoo. Tyto dýmky jsou jistě originálním a skvělým nápadem, ale bohužel do masovosti petersonek či stanwellek mají daleko. Tyto dýmečky se prodávají v jasných barvách s černým akrylovým náustkem. Protože je hlavička této dýmky extrémně malá, vyrábí se do nich speciální tabáková náplň v malých válečcích, která chuťově spíše připomíná rozkrájený doutníček. Pipoo je varianta pro ty, co si chtějí zakouřit, ale pouze svátečně a ještě k tomu velmi krátce.

Francouzská firma Butz-Choquin jde cestou moderních dýmek, které mají většinou zvláštní povrchovou úpravu. Tyto dýmky jsou různě poprskané, zatónované do určité barvy, „batikované“ či různě mramorované a to včetně náustku. Jdená se o dýmky řady Astra, Brumaire, Maya, Pentose či Brabizon. Francouzi těmto dýmkám sami uznávají, že jsou tyto dýmky poněkud výstřední, a tak o nich mluví jako o „závanu mládí“. Novinkou firmy Butz-Choquin je extravagantní dýmka „Everest“. Tmavě modrá dýmka klasického tvaru má bílý lem kolem hlavičky. Dýmku stylově doplňuje tmavě modrý akrylový náustek. Z dýmky na první pohled dýchá chlad, který zajímavě kontrastuje s dýmem, v případě, že se dýmka kouří.

Podobné různě barvené dýmky má i další francouzská firma Chacom.

Nutno říci, že na těchto dýmkách si můžeme uvědomit i  řadu pozitivních věcí. Firmy se snaží neustrnout ve vývoji, a proto se řada z nich rozhodla vyzkoušet nové technologie. Dýmky musí být stále dostatečně odolné vůči ohni, barva na dýmce musí být rezistentní. To vše vyžaduje řadu nových pracovních postupů. A kdo ví, třeba v budoucnu bude „trendy“ dýmka třeba brčálově zelená. A nebo zvítězí klasika 19. století. Kdo ví.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík