Co je nového u Petersonů? Aktuální novinky ze světa dýmek

Dýmky irské firmy Peterson zaujímají v každé sbírce pravověrného kuřáka dýmek své čestné místo. Pokud se budeme ptát, proč tomu tak je, pak nám zkušený dýmkař odpoví, že jeho „petersonka“ vyzařovala tak svébytné kouzlo, že jakmile si  ji vzal do ruky, musel ji zkrátka mít. Ale jen samotné kouzlo by asi nestačilo. Souhrnně bychom mohli říci, že dýmky firmy Peterson se vyznačují klasickými, příjemně konzervativními tvary, jejichž vznik se datuje do počátku 20. století. Tyto dýmky  jsou harmonicky vyváženým celkem, velmi dobře se drží v rukou, většinou jsou střídmě zdobeny stříbrem, mají optimální funkčnost, která je  zaručená „petersonovým“ patent systémem, a udržují si stabilně kvalitní zpracování, podpořené výběrem  toho nejlepšího briaru.

peterson_2

Základ sortimentu firmy Peterson dnes tvoří již klasické, velmi příjemné tvary, které za století nedoznaly příliš zásadních změn. Nicméně vývoj jde stále dopředu, a tak i u Petersonů se letos můžeme těšit na řadu dýmkařských novinek.
Jednou z nich je i nová edice dýmek pojmenovaná podle irských hradů a zámků – Castle Collection. Jedná se o sérii 4 dýmek, které se jmenují stejně jako čtveřice významných hradů v Irsku. Všechny dýmky mají masivní stříbrný prstýnek, kterému kontrastuje černý akrylový náustek. Dýmky se vyrábí buď v hladkém matově hnědém provedení, nebo v typickém petersonovském rustiku.

peterson_3

První dýmka z této série se jmenuje Malahide Castle. Tento hrad patří mezi unikátní v Irsku, protože rodina Talbotů je vlastnila celkem 791 let. Na tomto hradě vládla od roku 1185 a skončila zde roku 1976 s malou přestávkou v roce 1649-1660, za kterou rodina Talbotů vděčí Cromwellovi a jeho tažení po Irsku. Okolní pozemky a přístav Malahide byl věnován Richardu Talbotovi roku 1185, který do Irska přišel společně s „Henrym“ II. Dýmka Malahide má rovný tvar akrylového náustku a připomíná spíše vzácný tvar barell.

peterson_4

Druhá dýmka byla pojmenována po zámku Lismore – Lismore Castle. Ten je domovem hraběte z Devonshiru a to od roku 1753 a stal se jedním z nejnádhernějších hradů v Irsku. Je totiž situován do nádherné krajiny a to nad údolím Blackwater a za ním se tyčí hory Knockmealdown. Lord Charles Cavendish, strýc současného hraběte, si z hradu Lismore vytvořil svůj domov společně se svou ženou, Adele Astairovou, herečkou a tanečnicí, které je sestrou Freda Astaira. Dýmka Lismore Castle je tvaru bent panel s větší a masivnější hlavičkou briaru.  Další dýmka nese název Birr Castle. Dříve to byla jedna z pevností z O´Carolls. Od roku 1620 je sídlem rodiny Parsons. Roku 1804 byl přestavěn v neogotickém stylu. Je známý především díky nádherným zahradám se vzácnými magnóliemi a stromy z Číny a Tibetu. Dýmka Birr Castle je typickou petersonovskou bentkou, velmi podobná tvaru Sherlock Holmes Profesor. Co do oblíbenosti tvaru bude dýmka Birr Castle určitě vévodit. Poslední dýmkou z této série je dýmka pojmenována podle hradu Glin. Glin Castle byl postaven roku 1780 Colonolem Johnem FitzGeraldem, rytířem z Glinu a jeho synům roku 1812. Je vystavěn na břehu řeky Shannon a je obklopen pozemky o velikosti 500 akrů. Dýmka Glin je další typickou bentkou, která je ovšem vyrobená z menšího kusu briaru, a má kouzelný tvar apple bent. Zdařilá série těchto čtyř dýmek je dárkově zabalena do luxusní kazety. Série těchto dýmek můžete mít v hladkém nebo rustikovém provedení, přičemž v rustiku je toto provedení samozřejmě levnější.

peterson_5

Ojedinělou  a velmi povedenou sérií jsou dýmky Darwin pipes. Dýmka Darwin odkazuje na Darwinovu evoluční teorii, kdy i dýmka prochází určitým výrobním vývojem. Od surového kořene briaru až k samotné, hotové dýmce. Dýmka má nádherný tvar bent apple, je zdobena stříbrným kroužkem s černým akrylovým náustkem. Velmi příjemný tvar potěší všechny milovníky dobrých petersonek.
Petersonky si oblíbili a kouřili například pánové Mark Twain, Sir Arthur Conan Doyle nebo například Georges Simenon a samozřejmě mnozí další umělci, spisovatelé, politici, filosofové.
Ti všichni přemýšliví muži kouřili a kouří dýmku Peterson. Na počátku 20. století měla firma ve znaku obraz staršího muže s brýlemi, který kouřil dýmku Peterson typu bent  s titulem, který zněl: „Thinking Men“ neboli přemýšliví muži. A tak přemýšliví mužové kouří petersonky již více než 145 let. Stále ten stejný tvar, stejnou kvalitu řemeslného zpracování a materiálu. A s každou zakouřenou petersonkou se rozšiřují řady přemýšlivých mužů.

Text: Michaela Koláčková
Foto: Rostislav Čuřík